Čo sa týka genetiky, Louisianský leopardí pes nie je jediný, ktorý má vo svojej výbave M gén- merle. Sú to napríklad aj border colie a aj austrálske ovčiarske psy. A tak pravidlá kríženia ktoré tu spomeniem sú všeobecne platné už dlhšiu dobu.
Pigmentácia psov je určovaná niekoľkými génmi ku ktorým u niektorých plemien prirodzene patrí aj merle gén. Je to gén neúplne dominantný a spôsobuje patchy – strakaté škvrny riedením základnej farby. To či pes má alebo nemá merle gén je najlepšie vidieť u šteniatok hneď po narodení, pretože škvrny vekom stmavnú a možu po nich zostať napríklad len nebadateľné fliačky na končekoch uší. A tak sa môže stať, že pes je skrytý merle. K určeniu napomáha i farba očí, ak sú modré alebo aspoň s čiastočne modrými segmentami, je to jasný znak nositeľa merle génu. Dôležité je to, ako sa merle dedí a čo je s tým spojené. Jedinec solid (celofarebný) nie je nositeľom merle a tak je m/m . Jedinec strakatý, s merle farbou alebo modrými očami je nositeľom a tak je M/m.
Troška kríženia:
- ak spárite dva m/m, vznikne len m/m
- ak spárite M/m a m/m vznikne: M/m alebo m/m
- ak spárite M/m a M/m vznikajú: M/m, m/m alebo M/M – to v realite znamená, M/m merle zafarbenie, m/m solid, M/M dvojitý merle (jedinci s prevahou bielej farby ). U dvojitých merle jedincov hrozí hluchota, pretože v prípade catahouly je hluchota viazaná na farbu. To je najväčšie nebezpečenstvo spojené s párením dvoch jedincov s merle.
- Ak spárite M/M a m/m vzniknú M/m.
U skrytých merle môžte prítomnmost potvrdiť až na ich šteniatkach 🙁
Nesmierne dôležité teda je správne sa rozhodnúť aké jedince budeme páriť a ktorým spojeniam sa je lepšie vyhnúť. I keď na trhu sú viac žiadané šteniatka merle farby a solid sa teda horšie predávajú, nedovoľme a nepodporujme chovateľov, ktorí majú vo svojich chovoch biele jedince a sú zlákaní finančným ziskom a etika ide bokom! Zmena štandardu ktorá vyraďuje psov s prevahou bielej a psov s bielou hlavou z chovu je už platná v UKC (organizácia združujúca chovateľov catahoul). V tých ďalších ACA, NALC sa k tomu tiež schyluje, pretože komerčný prístup môže toto plemeno vážne ohroziť.
Ďalším faktorom ktorý negatívne ovplyvňuje chov catahoul, je kríženie medzi príbuznými.
V praxi to znamená, že rovnakí jedinci sa opakujú v rôznych generáciách v rámci troj generačného rodokmeňu. Toto vykazuje veľa chovov takmer všetkých plemien. Možno za tým stojí snaha udržať pracovne alebo výstavne (prípadne inak) úspešné jedince v chove. Alebo zlá informovanosť týkajúca sa genetických pravidiel a plus veľká vzdialenosť medzi jednotlivými chovateľmi. Príbuzenské párenie časom vedie k tzv. inbreedingovej depresii.
Jej následkom je strata životaschopnosti – vyznačuje sa menej zdravými psami, slabým rastom, zníženou plodnosťou, výkonom a inteligenciou. Ale aj narušeným chovaním a sníženou starostlivosťou feniek o svoje šteniatka. V neposlednej rade sú to genetické mutácie, ktoré pre veľa psov znamenajú utrpenie a skorú smrť.